Dekoder Sagemcom UHD88

Z dniem 16 kwietnia w ramach połączenia usług Telekomunikacji Polskiej i Orange, wprowadzono nowy dekoder – UHD 88 – umożliwiający odbiór kanałów z oferty platformy Orange TV w technologii kablowej oraz satelitarnej. Zawiera on oprogramowanie Orange TV podobne wizualnie do tego, które niedawno otrzymali użytkownicy SHD 85. Jednak w porównaniu do swojego poprzednika, oferuje nam o wiele więcej możliwości.

 

 Połączenie z liveboxem
Największą różnicą z pewnością jest to, że dekoder nie potrzebuje połączenia z liveboxem. W przypadku, gdy nie jest on podłączony pojawia się informacja o braku połączenia z modemem i opcją „Uruchom test później” . Zadowoli to na pewno użytkowników, którzy nie mają możliwości podłączenia modemu do dekodera.

Informacja o braku połączenia z modemem

 

 Prędkość działania

UHD 88 można pochwalić za szybkość działania, przede wszystkim prędkość zmiany kanałów oraz płynne poruszanie się po menu. Uruchamianie dekodera trwa około sekundy, ponieważ przechodzi on do trybu „Stand by” (na wyświetlaczu widoczna jest aktualna godzina) . Po odcięciu od zasilania, pełne włączanie dekodera trwa około minuty.

 

 Ekran powitalny

Po uruchomieniu dekodera zobaczymy ekran powitalny. Znajdziemy tam między innymi podgląd ostatnio oglądanego kanału, zakładkę Dzisiaj wieczorem z listą programów, które wyemitowane zostaną w godzinach wieczornych. Jeśli wybraliśmy kanały ulubione, znajdą się one na tej liście pod nazwą Dzisiaj wieczorem na kanałach ulubionych. Po kilku sekundach zostaniemy od razu przeniesieni do ostatnio oglądanego kanału.

 

Ekran powitalny widoczny po włączeniu dekodera

 Menu i wyświetlacz

Menu dekodera charakteryzuje się bardzo dużą liczbą animacji oraz grafik. W każdej chwili możemy podglądać co dzieje się na ostatnio oglądanym kanale, ponieważ jest on umieszczony w prawym dolnym rogu ekranu. Menu jest bardzo czytelne, lecz jeśli nie widzimy poszczególnych elementów na ekranie, dostępna jest opcja „zoom”, która powiększa menu, informacje o programach i kanałach (szczególnie przydatne dla osób starszych). Na wyświetlaczu dekodera możemy zobaczyć takie informacje jak: godzina, numer kanału oraz napisy PLAY, PAUSE itp.

Główne menu dekodera UHD 88


 Naziemna telewizja Cyfrowa 

Podłączając antenę naziemną mamy możliwość oglądania kanałów dostępnych za pomocą DVB-T. Podczas instalacji dekodera mamy możliwość wyszukania kanałów telewizji naziemnej, opcja ta jest dostępna w menu moje konto > ustawienia tv > kanały tv naziemnej. Lista kanałów nie jest przypisana, więc możemy odbierać wszystkie dostępne multipleksy. W Warszawie w ramach testów nadaje kanał TVN HD, który również wyszukuje się podczas skanowania.  Wyszukane przez nas kanały znajdują się odpowiednio na pozycjach od 270 do 300 i są ułożone w kolejności ich wyszukania.

 

http://youtu.be/Nuak-Z4FDf4

 

 Lista kanałów

Lista kanałów jest identyczna w obu dekoderach do odbioru telewizji satelitarnej. Wyjątkiem jest brak informacji „wkrótce nowy kanał”.

 

 Mozaika kanałów

W przeciwieństwie do starszego dekodera, nie znajdziemy tutaj podglądu na żywo. Pod logo kanałów znajduje się informacja o aktualnym programie. Obok pierwszych siedmiu kanałów widnieje logo kanału Orange Sport zajmujące 4 miejsca mozaiki. Po prawej stronie zamieszczony jest banner informujący o wybranym filmie w VoD. Nie uzyskamy dostępu do mozaiki wciskając jej symbol na pilocie, a jedynie przełączając na kanał 0.

 

Mozaika kanałów

 Program TV

W menu dekodera znajduje się zakładka program tv, która przenosi nas do kolejnych menu wyboru: dzisiaj wieczoremterazwybierz dzieńkanały ulubione oraz wyszukiwarki, dzięki której możemy wyszukać interesujący nas program za pomocą słowa kluczowego, nazwiska aktora lub reżysera.

 

http://youtu.be/WZdtwdteTVs

 

 Nagrywanie, zatrzymywanie i przewijanie

Dekoder oferuje możliwość nagrywania programu na dysk twardy. Możemy ustawić w EPG, które programy mają zostać nagrane automatycznie. Oprócz tego mamy możliwość zatrzymania aktualnie oglądanego kanału, aby potem kontynuować oglądanie. Na ekranie widnieje wtedy informacja, ile minut zatrzymanego programu zostało zapisane. Po wciśnięciu przycisku odtwarzania, program jest odtwarzany z zapisu, można wtedy przewijać zapisany materiał lub wrócić do oglądania na żywo. Funkcja ta nie wymaga podłączenia dysku twardego.


 VoD i telewizja na życzenie

Usługa wideo na życzenie prawie nie różni się od wersji ze starszego dekodera. Mamy do dyspozycji kilka kategorii oraz zakładki: katalog filmów, moje zamówienia, moje wybrane oraz pakiety.

 

http://youtu.be/8iUcfVV0c10

 

 Polecane

Podczas instalacji dekodera mamy możliwość włączenia usługi Polecane, dzięki której możemy zobaczyć wybrane dla nas filmy z VoD, TVoD oraz TV, na podstawie oglądanych przez nas programów.

Polecane


 Urządzenia USB

Sagemcom UHD88 to także odtwarzacz multimediów. Po podpięciu do dekodera pamięci przenośnej USB lub zewnętrznego dysku twardego możemy oglądać filmy, zdjęcia czy słuchać muzyki. Dekoder odtworzy następujące formaty plików:

Codecs video:
MPEG2 MP@ML
MPEG4-AVC HP@L4.1
Windows Media 9 (profil Simple, Main et Advanced)
Divx 3.11/ 4/ 5/ 6.x
Codecs audio:
MPEG1 layer 2, MP3, MPEG2 layer 2, MPEG-4
AAC Low Complexity Profile, MPEG4-HE-AAC
Profile Level 2, MPEG4-HE-AAC Profile Level
4, Dolby AC3, Windows Media 9.1 ou Windows
Media 9.1Pro
Inne: LPCM, WAV, JPEG, TIFF, PNG, GIF, MP4,
ASF, AVI

 

 DCD Menu 

W przeciwieństwie do dekodera SHD 85, DCD Menu (Menu serwisowe) jest w pełni dopracowane. Jest ono w języku polskim. Znajdziemy tam informacje o dekoderze, uprawnieniach, sieci, mocy sygnału poszczególnych kanałów telewizji satelitarnej i naziemnej, dysku twardym oraz opcje wyjścia, ponownego uruchomienia dekodera, a także resetu do ustawień fabrycznych.

 

DCD Menu - Menu serwisowe

 Wady dekodera

Dekoder czasami zawiesza się nie reagując przez jakiś czas na działanie użytkownika. Często są też problemy z usługą telewizji na życzenie. Niekiedy na ekranie pojawiają się błędne komunikaty.

Krzysztof Karolak

Sebastian Michalski

 

Nieoficjalny serwis platformy Orange TV DTH | Grupa Orange | nc+ | DVB-T